У Піщаному – тиждень української мови та літератури

Слово - то дивний витвір людини. Воно народилося у праці, як пісня. Завдяки слову ми розуміємо один одного, за допомогою мови творяться великі дива на землі. Відберіть у людини мову, і вона здичавіє. А знання мови, відчуття краси є одним із джерел людської культури.

         Мова є культурним, інтелектуальним, суспільним надбанням нації. І недаремно, саме мистецтву рідного слова приділяється посилена у вага в нашій школі. Уже стало традицією щороку проводити науково-предметні тижні. Так, нещодавно пройшов тиждень української мови та літератури , під час якого відбулося багато цікавих, змістовних, і, головне, пізнавальних заходів, які сприяли поглибленню знань про рідну мову та літературу. Адже гра – це іскра, яка запалює вогник допитливості та зацікавленості. Саме під час гри відбувається розумовий розвиток наших вихованців. «Гра-це величезне світле вікно, через яке в  духовний світ дитини вливається живлющий потік уявлень, понять про навколишній світ», - стверджував В. Сухомлинський.

         Розпочато науково- предметний  тиждень мови та літератури відкритою виховною годиною, присвяченою Дню української писемності та мови « Ти наше диво калинове, кохана українська мово» (кл. кер. 6-А Пікуль Л. І.) . В  усному  журналі «Українська мова – наш скарб» ( вч. Федік Л. І.) учні 8 класу  розповіли про  «батька української історії та словесності» Нестора Літописця, слов’янських вчителів та просвітителів – Кирила та Мефодія, про різновиди слов’янських писемних знаків. В інтелектуальній грі  між учнями 6 класу «Філологічна еврика» перемогла команда «Непереможні» (капітан Бігун Богдан). У КВК «Рідне слово» змагалися  учні 8 («Юні філологи») та 9 кл. («Один в полі не воїн»). Серед учнів початкових класів проведені конкурси-жарти, загадки, кросворди, в результаті яких діти розвивали пам'ять та логічне мислення. Бібліотекарем школи Шпанчук Ж. П. підготовлено виставку наукової, художньої та публіцистичної літератури «Слово – найвірніший посланець із минулого в сьогодення і з сьогодення в прийдешнє». Був проведений конкурс знавців літератури «Сторінками прочитаних творів», в яких діти  дізналися багато цікавого. Адже твори з цікавим сюжетом (пригоди Яви і Павлуші з повісті «Тореадори…» чи оповідання С. Черкасенка «Маленький горбань») вчать дітей як слід поводитися в тій чи іншій ситуаціях, навчають жити, а ще вони мають виховне значення. Кращими знавцями виявилися учні 7 класу (Усік Вікторія, Пікуль Ірина ).  Справжня «Морська подорож володінням Морфології» відбулася між учнями 5 класу. Учні виявили рівень знань про частини мови, зокрема про основні граматичні ознаки іменників, прикметників, займенників, дієслів, числівників, прислівників, формували загально пізнавальні вміння знаходити названі частини мови в текстах, реченнях, визначали їх морфологічні ознаки та синтаксичну роль, долали мовні рифи, розгадуючи закодовані слова. При цьому були уважними, спостережливими, прагнули постійно підносити рівень своєї компетентності у царині мови. І в результаті «збудували корабель своєї мрії – дивовижні володіння Морфології». Перемогла команда  «Морські вовки» (капітан Кузьмич Владислав ).

           Між учнями школи проведено літературні турніри. Учні пізнавали письменника за його творами, а також за героями пізнавали автора і назви творів. У вікторині «Знавці творчості Т. Г. Шевченка» найкращими знавцями виявилися учні 7 класу. У конкурсі «Творчі сходинки» (вч. Приходько Н. В.) діти складали вірші про мову (Федік Таня-5 кл., Пікуль Таня-7 кл.); кросворди ( Федік Юля -6-А кл., Смаль Оля – 8 кл.); анекдоти (Кузьмич Софія та Пікуль Таня - 7 кл.); прислів’я та приказки (Пікуль Таня -7 кл., Гноянець Мирослава та Кузьмич Ілона -6-Б кл.); тести  по творчості Т. Г. Шевченка ( Пікуль Іра та Смаль Оксана -7 кл., Кузьмич Валя- 6-Б та Кузьмич Ілона -6-А кл.); вікторини ( Усік Вікторія та Кузьмич Софія-7 кл.).

       Завершився тиждень мови та літератури святом мови «Мово рідна, слово рідне» (вч. Савонюк А. П.).       

       Активні учасники заходів були нагороджені грамотами школи на загальношкільній лінійці

        Не варто забувати, що рідна мова додає впевненості в собі та власних силах. Особливо людям, що працюють зі словом. Оцієї впевненості бажаю всім, хто говорить українською мовою. Адже наша мова багата, цікава, мелодійна і просто класна. Не забуваймо, що українська мова нас єднає як громадян України. З нею ми неповторні та самобутні.

                    

                                            Заступник директора  з НВР

 ЗОШ І-ІІІ ст. с.Піщане

 

Людмила Федік